fidget spinner

Czym są zabawki antystresowe i na czym polega ich fenomen?

Dzieci otrzymują obecnie bardzo wiele różnych bodźców, przez co często spotykamy się z deficytem uwagi u dzieci. Szczególnie widoczne jest to podczas zajęć w szkole, przedszkolu, czy przy odrabianiu lekcji. Pomocne w rozwiązaniu tych problemów są właśnie zabawki, które określane są jako zabawki antystresowe czy zabawki sensoryczne.

Kiedy zabawki sensoryczne mogą okazać się pomocne?

Okazuje się, że zabawki antystresowe są przydatne również przy innych problemach behawioralnych. Pomagają w skupieniu uwagi, słuchaniu, w przypadku niepokoju, pozwalają zmniejszyć napięcie i lęki. Są też często stosowane jako pomoc dla dzieci z ADHD czy autyzmem.

Ruch oraz bodźce sensoryczne angażują obie półkule mózgu, co jest bardzo ważne w procesie uczenia się i zachowaniu koncentracji na odpowiednim poziomie.

Jakie zabawki sensoryczne wybrać?

Asortyment dostępnych obecnie zabawek sensorycznych i antystresowych jest ogromny. W początkowej fazie swoją popularność zawdzięczały głównie filmikom z internetu, obecnie znane powszechnie i często stosowane w szkołach czy przedszkolach. Niektóre z nich mają nawet wartość kolekcjonerską. Do najpopularniejszych zabawek sensorycznych możemy zaliczyć tzw. pop it, czy różnej maści spinnery.

Czym jest pop it?

Pop it fidget to silikonowa zabawka, która dostępna jest w różnych kształtach i kolorach. Od podstawowych form jak kwadraty, koła, trójkąty mamy też bardziej wymyślne – dinozaury, koty, serca, jednorożce i wiele innych. Barwy są spokojne lub pobudzające. Zabawki mogą być jednokolorowe lub np. w kolorach tęczy. A na czym polega gra w pop it? Możemy ją porównać do starej sprawdzonej folii bąbelkowej. Na pewno wielu z Was pamięta „pykanie” bąbelków w celu rozładowania napięcia J. Tutaj jest bardzo podobnie – tylko, że bąbelki są z silikonu, więc możemy je „pykać” nieskończoną ilość razy  – z jednej strony zabawki na drugą. Pop it umożliwia też grę w dwie osoby.

Jak grać w pop it w dwie osoby?

Oprócz samodzielnej zabawy pop it umożliwia też grę z kolegą czy opiekunem. Gracze na zmianę wciskają dowolną ilość „bąbelków” w jednym rzędzie. Ten kto wciśnie ostatnią bańkę przegrywa. Kolejnym sposobem na wspólną rozrywkę są klasyczne wyścigi – czyli kto pierwszy wciśnie wszystkie „bąbelki” na swoim pop it.

Czym jest fidget spinner?

Spinnery to małe zabawki, zbudowane na łożyskach kulkowych, które można obracać między palcami. Zapewnia to przyjemne wrażenia zmysłowe i jest po prostu wciągające. Sama zabawka przywędrowała do nas z USA i od razu stała się hitem w przedszkolach, szkołach, na podwórkach i placach zabaw.

Spinnery również występują w wielu wariantach kolorystycznych, świecące, odblaskowe, w stonowanych kolorach, plastikowe, metalowe i inne.. Mogą też różnić się ilością skrzydełek. Ciekawym połączeniem są też spinnery, które na listkach mają bąbelki znane z pop it.

Warto dodać, że podobnie jak w przypadku innych zabawek antystresowych fidget spinner może być również użyteczny dla dorosłych, jako sposób na zwiększenie koncentracji w pracy, czy pomoc w rzucaniu palenia – zajmuje ręce i rozładowuje napięcie.

Fidget spinner umożliwia też bardziej zaawansowaną zabawę, czyli sztuczki!. W sieci możemy znaleźć cała masę filmów instruktażowych w jaki sposób wykonywać zaawansowane triki. Możemy na przykład przerzucać kręcący się spinner z palca na palec, lub z ręki do ręki, lub przerzuceniu spinnera, który jest w ruchu za plecami. Sztuczek jest oczywiście o wiele więcej i cały czas powstają nowe!

Inne zabawki antystresowe

Fidget spinner i pop it to oczywiście nie jedyne zabawki sesnoryczne. Wybór jest znacznie większy. Popularne są tzw. gniotki (squishy), czyli zabawki w kształcie piłeczek, zwierzątek, warzyw i owoców, które służą po prostu do zgniatania. Gniotki wzorują się na piłkach antystresowych, które często możemy spotkać w biurach jako urozmaicenie pracy przed komputerem.

Innym wyborem mogą być slime, czyli popularne gluty, które można przelewać z ręki do ręki, łapać i bawić się na inne sposoby – ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia – co można z taką plastyczna masą zrobić.

Na rynku pojawiają się wciąż nowe zabawki antystresowe, których wspólną cechą jest zajęcie rąk. Przeglądając asortyment sklepów internetowych na pewno z łatwością można wybrać rozwiązanie, które najbardziej podpasuje naszym dzieciom.

Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124