Zabawki Edukacyjne dla Dzieci

Jak wybrać najlepsze zabawki edukacyjne dla dzieci?

Zabawki to głównie rozrywka dla dzieci. Przy okazji mogą jednak wspierać rozwój maluchów i wykształcać nowe umiejętności nawet u najmłodszych. Dla każdego rodzica budujący jest widok dziecka, który przez angażującą zabawę uczy się i rozwija z dnia na dzień, dlaczego więc nie skorzystać z zabawek edukacyjnych? Przeczytaj nasz krótki poradnik jak wybrać najlepszą zabawkę edukacyjną dla swojej pociechy!

Wybieraj zabawki, które odpowiadają zainteresowaniom i predyspozycjom Twojego dziecka

Wybierając zabawki dla dziecka musimy brać pod uwagę to co maluchom się podoba i co ich interesuje. Nietrafione klocki, drewniane puzzle czy gra dla najmłodszych, jeśli nie znajdzie uznania w oczach dziecka, nie spełni swojej roli. Taka zabawka zostanie rzucona w kąt, albo wzbudzi frustrację. Na początku możemy kierować się metodą prób i błędów, aż trafimy na taki rodzaj zabawek, które wzbudzą uznanie dziecka. Później będzie już znacznie łatwiej – znając preferencje malucha z łatwością będziemy dobierać zabawki zgodne z zainteresowaniami. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby zabawki były dopasowane do wieku – nie warto zniechęcać malucha zbyt wymagającym wyzwaniem, lub narażać go na nudę zbyt prostą zabawą.

Szukaj zabawek, które rozwijają umiejętności społeczne i współpracę

Już od najmłodszych lat warto, żeby dziecko uczyło się wspólnej zabawy i dobrze odnajdowało się w towarzystwie rówieśników. Dobrym rozwiązaniem będą w tym wypadku różnego rodzaju gry planszowe, układanki czy klocki. Najmłodszych taka zabawa będzie uczyła kompromisu czy negocjacji, a starsze dzieci rozwiną umiejętność pracy zespołowej. Warto też zapoznać się z zabawkami, które pomagają w problemach behawioralnych jak zabawki sensoryczne czy antystresowe.

Zabawa heurystyczna dla najmłodszych

Taka zabawa polega na samodzielnym odkrywaniu przez dziecko zastosowania różnych przedmiotów codziennego użytku, na różne sposoby. Maluch bawi się samodzielnie, we własnym rytmie, bez ingerencji rodzica. Często możemy wykorzystać przedmioty z domu, bezpieczne dla dziecka jak np. drewniana łyżka. Istnieje też cała masa zabawek – ważne żeby szukać takich, które da się wykorzystać na wiele sposobów, jak klocki, materiały artystyczne, drewniane itp.

Zabawki pobudzające wyobraźnię

Warto też szukać zabawek, które pozwolą dziecku udawać prawdziwe życie, pobudzające kreatywność i wyobraźnię. Odgrywanie ról pozwala tez na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i słownictwa. Przykładem takich zabawek mogą być różnego rodzaju zestawy jak zabawkowa kuchnia dla dziewczynek, zabawkowy warsztat z narzędziami dla chłopców, zabawkowe telefony czy kasy sklepowe, czy zabawkowy zestaw kosmetyczki.

Gry rozwijające umiejętności matematyczne i językowe

Zainteresowanie dziecka cyframi i literami od wczesnych lat, może przynieść wspaniałe efekty w przyszłości. Wybierając taki rodzaj zabawek powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, żeby było odpowiednio dostosowane do wieku. Powinny być wyzwaniem, żeby zainteresować dziecko, ale jednocześnie nie mogą być zbyt trudne. Świetnie sprawdzą się tutaj różne gry planszowe, drewniane puzzle z literkami, drewniane puzzle i układanki z cyferkami itp.

Zabawki, które pomagają zrozumieć otaczający świat

Świetnym pomysłem są wszystkie zabawki, który pozwalają dzieciom odkrywać świat i dokonywać kolejnych fascynujących odkryć. Sprawdzą się tutaj zarówno zabawki na ogród jak zestaw do łapania owadów, lornetka dla dzieci, czy też takie, które można używać w domu jak książeczka ze zwierzętami, zestaw młodego naukowca czy odkrywcy. Motywacja do zadawania pytań i pobudzanie ciekawości świata są niezwykle istotne w rozwoju dziewczynek i chłopców.

Najlepsze zabawki edukacyjne to takie, które pobudzą wyobraźnie, będą dla dziecka wyzwaniem ale też świetną zabawą. Jeżeli zobaczymy zaangażowanie to znaczy, że trafiliśmy w sedno!

Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124