Chwile dzielone z dzieckiem, to chwile wyjątkowe. Jeśli do tego spędzamy je aktywnie na świeżym powietrzu, pozostają one absolutnie bezcenne. Jak zatem dobrze zaplanować cały ten czas, aby okazał się atrakcyjny zarówno dla naszej pociechy, jak i dla nas? Jedną z wielu propozycji może być z pewnością, nieco zapomniana dzisiaj, zabawa latawcem.
Wybieramy latawiec, a może warto taki latawiec wykonać samodzielnie?
Frajdą jest już sam wybór latawca – wzoru, modelu oraz wielkości. Dostępne pozostają propozycje typowo dziewczęce, utrzymane w różowej i pastelowej kolorystyce, jak i chłopięce, nawiązujące np. do motywów pirackich. Wszelkiego rodzaju stylizacje bajkowe lub te upodabniające latawce do ptaków, smoków, czy motyli to dla najmłodszych naprawdę niemałe emocje. Ciekawą alternatywą może być również wykonanie latawca samodzielnie w asyście dziecka. Przy odrobinie wyobraźni, papieru pakowego, kleju na gorąco, listewek i żyłek można wyczarować w ten sposób jedyną w swoim rodzaju, najpiękniejszą, podniebną konstrukcję. A ile radości niesie w takim przypadku samodzielne ozdabianie i kolorowanie… Nie należy zapominać, że wspomaganie zdolności manualnych naszych pociech to bardzo ważny krok w ich prawidłowym rozwoju.
Na co jednak przede wszystkim zwracać uwagę, aby puszczanie latawca nie okazało się kompletnym rozczarowaniem i porażką? Podstawowym kryterium wyboru na pewno powinna być tutaj jego konstrukcja – lekka i solidna zarazem. Dziecko nabywa w ten sposób wiedzy praktycznej i uczy się logicznego myślenia. Dowiaduje się na czym polega siła wiatru i dlaczego podczas sterowania latawcem należy ustawić się do kierunku tej siły tyłem. Poprzez zabawę ma szansę poznać wiele ciekawych zasad, zarówno z zakresu fizyki, jak i matematyki. Zresztą, zjawiska takie jak opór powietrza czy naprężenie linki zdecydowanie łatwiej dziecku pokazać niż wytłumaczyć. Latawiec spełnia zatem również rolę zabawki edukacyjnej.
Zalety zabawy latawcem, nie zawsze są oczywiste..
Puszczanie latawca to więcej korzyści niż mogłoby się wydawać. To wyjątkowo wysoka dawka pozytywnej energii, związana zarówno z fascynacją podniebnymi ekscesami, jak i z samą aktywnością fizyczną. Zabawy ruchowe to zawsze cały szereg korzyści wynikających z zachowania lepszej kondycji oraz wydolności poszczególnych układów organizmu. Utrzymanie prawidłowej sprężystości stawów i mięśni, zachowanie wysokiej odporności na urazy, jak również zapobieganie powstawaniu wad postawy, to tylko podstawowe z szeregu korzyści. Dowodzenie latawcem wspomaga dodatkowo rozwój koncentracji, spostrzegawczości oraz zdolności przewidywania. Ćwicząc wyobraźnię oraz orientację w przestrzeni, dziecko pobudza pracę zarówno lewej, jak i prawej półkuli mózgu, co pozwala mu szybciej myśleć i zapamiętywać. Wszelkiego rodzaju upadki oraz konieczność podejmowania kolejnych prób, to dla najmłodszych natomiast świetna lekcja cierpliwości, a niekiedy również pokory.
Zabawy latawcem to idealna okazja do tego, aby wyjść z domu oraz odłożyć na bok komputer, czy innego rodzaju elektroniczne gadżety. Wpływa to oczywiście pozytywnie na procesy integracyjne oraz poprawę relacji interpersonalnych. Nic tak bowiem nie zbliża do siebie, jak wspólne sterowanie linkami oraz radość z zaliczania kolejnych podniebnych manewrów.
Przestrzeń, którą wybieramy do puszczania latawca, musi być dość obszerna. Z założenia należy więc decydować się na tereny otwarte, pozbawione zarówno zabudowań, jak i linii wysokiego napięcia. Oznacza to oczywiście korzyści w postaci przebywania w miejscach wolnych od miejskiego zgiełku. Świeże powietrze oraz wysoka dawka witaminy D to gwarancja pełnego dotlenienia, a więc i chociażby zdrowego snu.