Drewniane zabawki są od lat jednymi z najczęściej kupowanych prezentów dla dzieci. Na taki stan składa się wiele czynników, w tym rosnąca świadomość ekologiczna, coraz większa i atrakcyjniejsza oferta producentów akcesoriów, bezpieczeństwo, wpływ zabawek na rozwój i kreatywność najmłodszych.
Zabawki z drewna dla dzieci wróciły w łaski kilka lat temu. Ich wytwórcy i użytkownicy zwracają uwagę na to, że w tym przypadku historia zatoczyła koło: drewnianymi zabawkami cieszyli się nasi pradziadkowie, dziadkowie, rodzice.
Wszechstronna edukacja
Najważniejszym, choć oczywiście nie jedynym walorem zabawek drewnianych jest ich wartość edukacyjna. Dostarczają one bodźców, stymulując rozwój dziecka – nie tylko manualny, ale integrujący sensorycznie. Ponadto drewniane akcesoria rozwijają zdolność abstrakcyjnego myślenia i wyobraźnię. A wszystko to poprzez aktywną zabawę. Na zdolność zapamiętywania wpływają doskonale puzzle z drewna, podobną rolę pełnią klocki z drewna, które dodatkowo uczą rozpoznawania kształtów. Rozwój manualny zapewnią drewniane akcesoria związane np. z kuchnią, czy też samochodem, pozwalające bezpiecznie naśladować zachowania osób dorosłych. Nie należy zapominać o ofercie znakomicie umuzykalniających i rytmizujących maluchy zabawek muzycznych, choćby cymbałków w różnych oryginalnych często kształtach – np. cymbałków wiszących. Poza tym w ofercie producentów są m.in. świetne drewniane liczydła, czy modele drewnianych zegarów analogowych.
W ogrodzie dobrej i bezpiecznej zabawy
Specyficzną odmianą drewnianych akcesoriów dla dzieci (choć czasem i dla dorosłych) są ogrodowe, podwórkowe zabawki drewniane. To dzięki nim możemy sprawić, że nasze pociechy zamiast przed telewizorem, komputerem czy smartfonem w domu swój czas spędzą na aktywnej zabawie na powietrzu. Zabawki ogrodowe dla dzieci to m.in. klasyczne i znane wszystkim huśtawki, domki na drzewach, drewniane zjeżdżalnie, wieże i domki wolno stojące, piaskownice czy tory przeszkód. Wszystko to może składać się na kompletne, zaprojektowane place zabaw. Jedno jest pewne, drewniane kompleksy do zabawy na świeżym powietrzu to gwarancja zajmującej rozrywki i aktywności dzieci. Przypominamy, że warto wybierać zabawki z certyfikatami. Gwarantują one, że nasze dziecko nie skaleczy się podczas zabawy. Ponadto są bardzo trwałe, mocne, a także estetycznie wykonane, stanowią element małej architektury naszego ogrodu czy podwórka przed domem.
Choć podział drewnianych zabawek według płci często staje się obiektem dyskusji, to jednak są propozycje częściej kupowane przez rodziców dziewczynek i częściej kupowane przez rodziców czy opiekunów chłopców.
W kuchence i w pałacu
Drewniane zabawki dla dziewczynek to akcesoria związane m.in. z kuchnią. Znajdziemy tu garnki, wałki do ciasta, kubki, łyżki, produkty żywnościowe z drewna, a także kompletne kuchenne zestawy. Nie należy zapominać o wspaniałych drewnianych domach dla lalek, które z mody raczej nie wyjdą nigdy, a niejednokrotnie pozostają w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Nie zapominajmy, że zarówno dziewczynki, jak i chłopcy uwielbiają bawić się klockami, tworząc z nich zamki, pałace, domy i osiedla. Ponadto dziewczynki uwielbiają drewniane zwierzątka na kółkach, koraliki, które można nawlekać na sznurki, a później chować jak prawdziwą biżuterię do drewnianych szkatułek.
Jedzie pociąg (drewniany) z daleka
Chłopcy również mają swoje ukochane drewniane zabawki. Są wśród nich z pewnością różnego rodzaju pojazdy, auta, autobusy, pojazdy rolnicze, traktory czy kombajny, a także kolejki z pociągami, wagonami i torami oraz dworcami i stacjami. Z klocków chłopcy chętnie budują zamki, mury obronne, mosty, warownie. Uwielbiają także układanki dla małych majsterkowiczów, tworząc rozwijające konstrukcje mechaniczne.
Doktor Montessori radzi
Niezależnie od płci dzieci modelowym połączeniem zabawy z nauką są kreatywne drewniane innowacje produkowane według założeń metody Marii Montessori. Ta włoska lekarka przez całe swoje zawodowe życie obserwowała dzieci, podpatrując ich sposób patrzenia i rozumienia świata. Stworzyła metodę, która wspomaga kreatywność przez dostarczanie dzieciom pomocy naukowych i tworzenia im odpowiedniej atmosfery do pracy. Montessori wybierała zabawki wykonane starannie, z naturalnych materiałów, trwałe (służące pokoleniom), odzwierciedlające świat bez niezrozumiałych kontekstów, takim jaki jest. Wiele z zabawek produkowanych było właśnie z drewna. Wśród akcesoriów polecanych przez Marię Montessori są głównie proste układanki, puzzle, postaci z bajek, sortery, drewniane mapy, cyfry, litery oraz klocki.
Jak konserwować drewniane zabawki?
Trwałość zabawek drewnianych zależy m.in. od ich odpowiedniej konserwacji. Jak zatem pielęgnować drewniane zabawki? Musimy pamiętać, że drewno, które jest przeznaczone do kontaktu z dziećmi rzadko jest lakierowane (z wyjątkiem pewnych, ale także nie wszystkich elementów zabawek ogrodowych), a jedynie pokryte specjalnymi impregnatami. Dlatego za żadne skarby takich zabawek nie należy moczyć w wodzie, czy wyparzać, bo po prostu napęcznieją, a kiedy wyschną będą zdeformowane i szorstkie. Czyszczenie zabawek drewnianych polega na ich przetarciu wilgotną ściereczką z ciepłą wodą i ewentualnie delikatnym, hipoalergicznym mydłem. Później suszymy je na powietrzu lub w delikatnym przeciągu. Procesu tego nie należy przyśpieszać poprzez suszenie na kaloryferze, bądź prądem powietrza z suszarki do włosów. To również może doprowadzić do zwiększenia szorstkości materiału. Wysuszoną zabawkę impregnujemy. Jeśli nie mamy specjalistycznego produktu, korzystamy z oliwy z oliwek lub olejku kokosowego, których nadmiar ściągamy z zabawki czystą chusteczką. Warto jednak zaopatrzyć się w impregnat z wosku pszczelego, który nie tylko pięknie pachnie, ale też jest skuteczniejszy i trwalszy od powyższych, działa jak balsam dla ciała, nadaje drewnu pięknego połysku, nie powoduje alergii i chroni przed mrozem. Pamiętajmy, by impregnację powtarzać po każdym czyszczeniu. Czyni to zabawkę jeszcze trwalszą, bo wosk penetruje drewno coraz głębiej, czyniąc je odpornym na różne czynniki zewnętrzne.
Drewniane zabawki są ponadczasowe, trwałe, estetyczne i, można pokusić się na to określenie, dizajnerskie w formie. Przede wszystkim jednak wpływają na rozwój dzieci, ich zdolności manualne, kreację rzeczywistości, poczucie piękna. Dają pełną radość odkrywania świata, radość, do której nie mogą się równać plastikowe czy elektroniczne gadżety.