Nauka jazdy na rowerze jest dziś znacznie prostsza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Rowery biegowe dla najmłodszych są idealne do tego, aby dziecko nauczyło się utrzymywać równowagę, skręcać, czy hamować. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jaki rower biegowy wybrać dla swojego dziecka, a także jak wygląda nauka jazdy!
Rama aluminiowa czy drewniana? Poznaj zalety i wady!
Wybór roweru biegowego powinien być przemyślany – od tego zależy, czy Twoje dziecko polubi swój pojazd. W sprzedaży dostępne są modele z drewnianą, bądź aluminiową ramą. Oto zalety rowerków z ramą aluminiową:
- Większa zwrotność kierownicy i przedniego koła – jeśli Twoje dziecko będzie miało rowerek adekwatny do swojej siły, jazda na nim będzie przyjemnością. Skręcanie oraz w dalszej perspektywie szybsza jazda możliwe są dzięki zwrotności – rower o takich parametrach nie zniechęca do podejmowania prób, co zdarza się często przy modelach o małej zwrotności ( dziecko nabiera przeświadczenia, że jazda na rowerze jest trudna ).
- Większa możliwość regulacji. Rower biegowy dla dziecka, który ma metalową ramę, ma również zazwyczaj długie bolce, na których osadzona jest kierownica i siodełko – wysokość dostosujesz do wzrostu dziecka – tym samym taki sprzęt posłuży dłużej.
- Rowery biegowe z metalową ramą nie wyglądają jak zabawki dla maluchów – to może motywować do nauki jazdy.
Do wad rowerów z ramą aluminiową zalicza się niekiedy ich wagę. W praktyce nie stanowi to dużego kłopotu, jeśli rower jest dobrej jakości. Rama z aluminium bywa nawet bardziej poręczna dla rodzica. Łatwiej jest bowiem chwycić rower za cieńszą ramę aluminiową niż szerszą ramę drewnianą.
Miłośnicy retro mody połączonej z nowoczesnością mogą wybrać dla swoich pociech rowery biegowe z drewnianą ramą. Wśród zalet tych rowerów najczęściej wymienia się:
- Ciekawy design.
- Nietoksyczne, naturalne materiały.
- Lekka rama.
Do minusów korzystania z tego typu modeli zalicza się dosyć ograniczoną zwrotność kierownicy lub przedniego koła oraz ograniczoną możliwość regulowania siodełka i kierownicy.
A może rower – hulajnoga w jednym?
W sprzedaży dostępne są rowerki biegowe, które po szybkim demontażu poszczególnych elementów będą pełniły rolę hulajnogi, a nawet deskorolki. Niestety, kompaktowe rozwiązania kosztują i za taki model zapłacimy często w granicach 400-500 złotych. Niektórzy są przeciwni takim rozwiązaniom i uważają, że dziecko powinno przyswajać jazdę na jednym rodzaju – wiele możliwości to niepotrzebny zamęt, dziecko może nie móc się zdecydować, którą opcję do jazdy wybrać.
Koła – wszystko, co musisz wiedzieć!
Nie tylko od zwrotności kierownicy zależy komfort jazdy Twojego malucha. Kupując rower biegowy, sprawdź, jaki ma rodzaj kół. W sprzedaży dostępne są zarówno koła piankowe, jak i pompowane – przeczytaj, jakie mają one wady i zalety, a następnie zdecyduj sam, które będą lepsze!
Koła pompowane i ich zalety:
- Lepsza przyczepność i stabilizacja do podłoża.
- Odpowiednia amortyzacja.
- Możliwość jazdy po trudniejszym terenie.
- Ciekawy design.
Do wad kół pompowanych należy oczywiście podatność na uszkodzenia opony: przebicia czy pęknięcia.
Koła piankowe i ich zalety:
- Brak konieczności pompowania.
- Niższa waga niż w przypadku kół pompowanych.
- Większa odporność na uszkodzenia.
- Tak jak w przypadku kół pompowanych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się z dzieckiem na rowerku biegowym do lasu i pojeździć po leśnych ścieżkach, a nie tylko po asfalcie.
Rozmiar kół i hamulce – czy hamulce są w ogóle potrzebne?
Rowerek biegowy dla dziecka może mieć hamulce, ale znajdziesz również egzemplarze, które ich nie mają. Jeśli wiesz, że Twój maluch łatwo się rozprasza, możesz zrezygnować z hamulca ręcznego. Pamiętaj też, że jeśli Twoje dziecko nauczy się używać hamulca ręcznego, będzie miało ono ułatwione zadanie, gdy przesiądzie się na większy rower, napędzany przy pomocy pedałów. W zasadzie to kupując model bez hamulca, można później go zamontować, jednak w praktyce nikomu nie chce się tego robić i nie każdy ma wiedzę niezbędną przy bezpiecznym montażu hamulca ręcznego. Kolejnym ważnym elementem jest rozmiar kół. Jaki zatem wybrać?
- dla najmłodszych dzieci 1,5- 2,5 lat odpowiedni będzie rozmiar kół 12 cali ( idealnie, gdy są to lekkie koła piankowe )
- koła o rozmiarze 10 cali również występują, ale zastanów się, czy taki zakup się opłaca – za kolejne pół roku może się okazać, że kupiliście rowerek, który nie przyda się w kolejnym sezonie
Koszyczek, dzwonek i pozostałe akcesoria.
Dobry rower biegowy dla dziecka oprócz standardowego wyposażenia, takiego jak dzwonek i błotniki może mieć z tyłu niewielki koszyczek, lub zapinaną z przodu saszetkę na drobiazgi. Wszystko jest kwestią gustu, ale na początek lepiej jest zrezygnować z takich elementów rozpraszających i postarać się skierować całą uwagę malucha na naukę jazdy. Jak szybko nauczyć dziecko jazdy na rowerze biegowym i czy jakakolwiek nauka ma sens…?
Nie ucz dziecka – zobaczysz, że po kilku dniach zdobędzie tę umiejętność samo!
Nie musisz specjalnie uczyć dwulatka jazdy na rowerku biegowym. Dzieci w tym wieku są zafascynowane możliwościami samodzielnego poruszania się – wystarczy, że będziesz pamiętał o bezpieczeństwie swojego malucha. Twoja pociecha powinna mieć kask, a jedyne czego możesz je nauczyć, to to aby było uważne i patrzyło przed siebie. UWAGA: Na początku, zupełnie naturalnym jest fakt, że Twoje dziecko skupia całą swoją uwagę na obracającym się przednim kole. Być może na początku wpadnie niechcący na jakiś obiekt, poruszając się niezgrabnie – nie strofuj dziecka, tylko zaprowadź je na boisko lub plac, na którym nie ma przeszkód, a w miarę upływu czasu niech ćwiczy na zróżnicowanym terenie. Większość dzieci po paru dniach chodzenia na rowerku biegowym podejmuje próby coraz to mocniejszego odpychania się i podnoszenia nóg. Dwu, trzylatki łapią balans i po pewnym czasie potrafią utrzymać się na rowerku biegowym bez problemów.
Dlaczego rower biegowy dla dziecka to twój sprzymierzeniec?
Jeśli Twoje dziecko nauczyło się jeździć na rowerku biegowym, w wieku 2-3 lat, to prawdopodobnie mając 4-5 lat będzie gotowe do samodzielnej nauki na tradycyjnym rowerze. Zapomnij o kijkach i dodatkowych kółkach pomocniczych! Twoje dziecko ma niezbędne umiejętności do tego, aby po kilku próbach, jeździć na dwóch kółkach, bez niczyjej pomocy, przeganiając rówieśników, którzy nigdy nie jeździli na rowerkach biegowych!